Sınavlarını başarıyla bitiren gençler sertifikalarını aldı

Akdeniz Belediyesi’nin, Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYEM) işbirliğinde, üniversite mezunu gençlerin ‘veri giriş elemanı’ ve ‘web çoklu ortam geliştirici (web tasarımcı)’ alanında uluslararası geçerliliğe sahip yeterlilik belgesi sahibi olabilmeleri amacıyla düzenlediği kurs sona erdi. Mersin’de bir ilk kez Akdeniz Belediyesi’nce gerçekleşen kursta, sınavları başarıyla bitiren gençlere sertifikaları verildi.

 

Törene, Akdeniz Belediyesi Başkan Yardımcısı Cemil Uzun, Meclis Üyesi İbrahim Halil Aluç, Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYEM) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Şimşek, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar ile 2 ay süren zorlu eğitimi ve sınavları başarıyla geçip sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

 

UÇAR; “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ, HERKESİN VEREBİLECEĞİ BİR BELGE DEĞİLDİR”

Törende ilk söz alan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ali Uçar, bir ilki yaşamanın daha haklı gururunu yaşadıklarını söyledi, mesleki yeterlilik belgesinin önemine dikkat çekti. Belgenin, uluslararası geçerliliği olduğunun altını çizen Uçar, bilişim sektörünün ara eleman ihtiyacının da bu tür eğitim ve sınavlarla önemli ölçüde karşılanacağına işaret ederek; “Belediyemiz ile MEYEM işbirliğinde, veri giriş elemanı ve web tasarımı alanında yeterlilik belgesi vermek için sınav başlattık. Bu belge, sadece MYK tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından verilir. Herkesin her yerde istediği zaman verebileceği bir belge değildir” dedi.

 

“MERSİN’DE İLK BELGELENDİRME AKDENİZ BELEDİYESİ’NDE GERÇEKLEŞTİ”

Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYEM) Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Şimşek de konuşmasında, gençlere sahip çıkarak birçok ilke imza atan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Meclis üyelerine ve birim müdürlerine teşekkür etti. Şimşek; “Mesleki Yeterlilik Belgesi, ölümlü iş kazalarını önlemek amacıyla, tehlikeli ve çok tehlikeli sektörlerde ulusal yeterlilik ve ulusal meslek standartlarının oluşturulmasıyla başlamış bir süreç. Türkiye’de bu sektörde tehlikeli ve çok tehlikeli iş kolunda 2 milyon kişi belgelendirilmiş durumda. Bilişim alanındaki ilk belgelendirmeler de Mersin’de Akdeniz Belediyesi’nde gerçekleştirildi” diye konuştu. Konuşmaların ardından, Akdeniz Belediyesi’nin, ilçe sınırları içinde yaşayan üniversite mezunlarının, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sahibi olabilmeleri amacıyla Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYEM) işbirliğinde düzenlediği, Mersin’de bir ilk olan ve 2 ay süren sınavları başarıyla bitiren 139 kursiyere sertifikaları takdim edildi. Belediye konferans salonundaki tören, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ’NİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Bu belge, sadece Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilen ve Merkezi Yeterlilik Kurumu’nca (MYK) yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarının yaptığı sınavlar sonrasında

verilebilir. Mesleki Yeterlilik Belgesi; kişinin sahip olduğu yeterlilikleri resmi olarakbelgelendirilmesini sağlayıp belge sahibine nitelikli iş fırsatları sunuyor.MYK belgesi, ulusal ve uluslararası geçerliliğe sahip resmi bir belgedir. Belge sayesinde kişiler,isterlerse yurt dışında da çalışma imkânı bulabiliyor. Ayrıca MYK belgesine sahip kişileri çalıştıranişyerleri, 54 aya kadar SGK teşvikleri avantajından yararlanacak olup, bu durum, MYK belgelikişilerin işe alınmasında tercih sebebi olunmasını sağlıyor.(Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın