MGC’ den Basın Bayramı Töreni

Haber- Uğur Özgür

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene MGC Başkanı R. Kaya Tepe, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Akdeniz Belediyesi Başkan Vekili Aydın Eğin, Yenişehir Belediyesi Başkan Vekili Hasan Togay, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, önceki dönem Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Akdeniz Belediyesi Basın Müdürü Tuncay Karakaş, MGC yönetim kurulu üyeleri, ve basın mensupları katıldı. Tören açılışında konuşan MGC Başkanı Rüstem Kaya Tepe, “Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde ‘sansürün kaldırılması’ olarak adlandırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“BASINI ZORA SOKAN DEĞİL; TEŞVİK EDİCİ, ÇALIŞMALAR TALEP EDİYORUZ”

Anadolu Basınının yaşaması için alınan kararların yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Tepe, “Bu gün ayrıca basın çalışanlarının çalışma şartlarındaki zorlukları anlamak ve onlara saygı duymak amacı ile ortaya çıkan ve kutlanan bir gün. O yüzden, 24 Temmuz simgesel önemini hala kaybetmedi. Bugün gazeteciler işsizlik, özlük hakları gibi pek çok konuda sıkıntı yaşıyorlar. Basının ekonomik anlamda desteklenmesini beklerken böyle bir kararla karşılaşmış olmak son derece üzücü. Anadolu basını bu zorlu süreçte destek beklerken tam aksine olan bu uygulama, Anadolu basınını çok güç duruma düşürecektir. Anadolu Basınının yaşaması için alınan bu kararın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Basını zora sokan değil; teşvik edici, ekonomik açıdan rahatlatacak çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“24 TEMMUZ’U BİR BAYRAM COŞKUSUYLA KUTLAMAK İSTERİZ”

Görev başında hayatını kaybeden basın mensuplarına da rahmet dileyen Tepe, “Bir gün gerçekten hür ve her açıdan sansürsüz basına kavuşup 24 Temmuz’u bir bayram coşkusuyla kutlamak isteriz. Bu önemli ve anlamlı günde, kalemini demokrasi, insan hakları ve halkın çıkarları için kullanan, çoğulculuk ile çok sesliliği şiar edinen basın mensuplarıyla sansürsüz günlerde buluşmayı diliyorum. Basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünde, basına ve basın çalışanlarına güç, kuvvet ve başarılar diliyorum, görevlerini yaparken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını saygıyla anıyorum, basın camiamızın tüm mensuplarına selam ve sevgilerimi iletiyor buraya kadar gelerek bu günümüzde bize destek olan siz değerli misafirlerimize de teşekkür ediyorum. Bu vesile ile herkesin kurban bayramını bir kez daha kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“KONUŞMAKTAN, YAZMAKTAN ÇEKİNMEYELİM”

Gazeteciliğin çok zor bir görev olduğunu belirten Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (MTSO) Ayhan Kızıltan ise “Toplumdaki her kesim, doğruları söyleme cesaretinde bulunan gazetecilerin arkasında durması çok önemli. Cesur ve fedakar insanlar sayesinde dünya bugün hak ve özgürlüklere sahip olduk. Konuşmaktan, yazmaktan çekinmeyelim. Bize de toplum olarak düşen görev, cesaretle konuşup yazanlara arka çıkmak ve sahiplenmektir. Toplumun desteğini alan kişiler çok daha cesur ve rahatça sahaya iner ve mücadele sonuç alır. Gazetecilik çok zor bir görev olduğunu biliyoruz. Bu nedenle işini layığıyla yapan tün basın mensuplarının gününü kutluyorum” diyerek konuşmalarını sonlandırdı.

Bir yanıt yazın