Gültak: “Bağlarbaşı siyah incirini Türkiye’ye tanıtacağız”

Haber – Vecdi Yenigül

Akdeniz İlçe Tarım Müdürlüğü’nce Bağlarbaşı Mahallesi’nde gerçekleşen siyah incir hasadına, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Akdeniz İlçe Kaymakamı Muhittin Pamuk, Akdeniz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Dinçer Göçmen, belediye başkan yardımcıları, Bağlarbaşı Mahalle Muhtarı Alikutsal Mete, Mersin Muhtarlar Dernek Başkanı-Kiremithane Mahalle Muhtarı Ali Gülgen, Akdeniz’e bağlı muhtarlar, üreticiler ve Bağlarbaşı sakinleri katıldı.

“BAĞLARBAŞI SİYAH İNCİRİN MARKA DEĞERİ OLARAK TÜKETİLMESİNİ İSTİYORUZ”
Akdeniz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Dinçer Göçmen, Bağlarbaşı Mahallesi’nin Türkiye’de siyah incir haşatının ilk yapıldığı yer olduğunu belirterek, “Bağlarbaşı siyah incirin katma değeri yüksek olmakla birlikte, henüz daha istenilen noktada değiliz. Biz istiyoruz ki gerek ülkemizde gerek dünyada siyah incirin tüketilirken bir siyah incir olarak değil de Bağlarbaşı siyah incir marka değeri olarak tüketilmesidir. Bunun için çabalıyoruz. 400 dekar bir üretim alanımız var. En büyük amacımız bunu yaygınlaştırmakla birlikte verimi de artırılmasını sağlamak” dedi.

“DAHA ÇOK ÜRÜN, DAHA ÇOK HASAT VE GELİR OLACAK”
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, siyah incire sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak, “Bu ürüne sahip çıkmak gerekiyor. Belediye imkanlarını kullanarak Bağlarbaşı siyah inciri tüm Türkiye’ye tanıtacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Müdürümüz bize gelip, üniversite ile birlikte çalışmalar yaptıklarından bahsetti. İncir burada çok dökülüyor, bunlarla ilgili çalışmalar bitti. Dökülmesinin sebebi ise döllenme zamanındaki bazı eksiklikler olduğunu belirtti. ‘Bizim araziye ihtiyacımız var’ dedi. ‘Erkek incirleri yetiştireceğimiz yere ihtiyacımız var’ dedi. Bizim de burada 6 dönümlük bir arazimiz var. O arazinin 2,5 dönümünü bu erkek incirin üretilmesi noktasında kullanacağız. Arkadaşlarımız o bölgenin düzeltilmesini yapacaklar, etrafını telle çevirecekler. İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve sizlerin himayesi ile birlikte burada ekim yapılacak. Ekim sonucunda da önümüzdeki yıllarda da incirlerimiz daha iyi döllenecek. Daha çok ürün, daha çok hasat ve gelir olacak köye. Önümüzdeki yıllardan sonra inşallah buradaki bahçe sizlere faydalı hale gelmiş olacak” şeklinde konuştu.

“BAHÇE YOLLARINA DA SOĞUK ASFALT DÖKECEĞİZ”
Gültak, 400 hektarın üzerinde ciddi bir ekonomi olduğunu sözlerine ekleyerek, “125-150 ton arası ürün hasat ediliyor. 2,5 dönümlük demo arazisinde erkek incirlerin yetişmesinden sonra inşallah bu miktar daha fazla olacaktır. Biz de bu inciri tüm Türkiye’ye tanıtacağız. İncirimizin çoğu yurt dışına gidiyor ama ne kadar çok üretirsek daha da köyümüze ticari anlamda bir para gelmiş olur. 25-30 lira civarında, zaman zaman bu 40 lirayı da bulabiliyor. Muhtarımız sizlerden gelen yoğun talep olan halı sahayı bizlere iletmişti. Buradan da söyleyeyim, müjde vermiş olayım. Bayramdan sonra arkadaşlarımız çalışmalara başlayacak bir halı sahanız olacak. Bu 6,5 dönümün bir tarafı sizin çocuklarınız, gençleriniz için spor tesisi bir tarafta da geleceğiniz için bir demo arazi haline gelecek. Asfalt ve kaldırım konusunda ufak tefek sıkıntılar yaşıyoruz ama yakın bir tarihte Gaziantep’ten 15 milyon değerinde hibe aldığımız plent geliyor. Sonbahardan itibaren Akdeniz Belediyesi sıcak asfalt üreten bir belediye haline geliyor. Yine soğuk asfalt tesisimizi de tamamladık. Önümüzdeki seneden itibaren sizlere mucur vermeyeceğiz. Bahçe yollarına da soğuk asfalt dökeceğiz. Hem sağlıklı olacak hem de kalıcı olacak. Aydıncık’ta bir yangın var. Yüreğimiz yanıyor. Dün tarım bakanımız buradaydı. Hala orada. Sayın valimiz de bölgede. Bu bölgenin poyrazı çok yoğun. Poyraz 2-3 gün sürüyor. Herkes var gücüyle çalışıyorlar. Umarım yangın bir an önce söndürülür, zararlarımız da az olur diyorum” diye konuştu.

“AKDENİZ TARIM AÇISINDAN SON DERECE ŞANSLI BİR İLÇE”
Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, pandemi sürecinin tarım sektöründe çok stratejik ve önemli bir sektör olduğunu gösterdiğini söyleyerek, “Bizler belki petrolsüz yaşayabiliriz ama ekmeksiz yaşayamayız. Pandemi süreci bize bir kez daha bunu hatırlattı. Akdeniz olarak da tarım açısından son derece şanslı bir ilçeyiz. Gerek üretim potansiyeli gerekse tarımsal çeşitlilik açısından son derece zengin bir bölgedeyiz. Örtü altı sera üretiminden, meyvecilik üretimine, tarla bitkilerinden, her türlü tarımsal üretimin potansiyelinin çok yüksek olduğu bir ilçeyiz. Bunun harekete geçirilmesi, bunun daha da üst noktaya çıkarılması son derece önemli. Bağlarbaşı, incir üretimi konusunda çok büyük bir bilgi birikimi ve önemli bir potansiyele sahip. Yıllık 150 ton civarında bir üretim gerçekleşiyor. Üretim önemli ama markalaşmak, ürettiğimiz ürünün önce bölgede daha sonra da Türkiye’de hatta dünyada tanınması bir marka haline gelmesi en az üretim kadar önemli. Bugün burada Bağlarbaşı siyah incirinin markalaşması noktasında bir birliktelik ve çaba içerisindeyiz. Akdeniz Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü olarak gözümüz Bağlarbaşı’nda. Bilimsel yöntemler, bilimsel gelişmelerin tarıma aktarılması, üreticilerimize bu konuda bilgilendirme yapılması konusunda elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Belediyemiz hem üretim potansiyelinin artırılması hem de markalaşması konusunda 3-4 yıldır olduğu gibi bugün de çok büyük destek veriyor. Bu noktada belediyemize de katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir