Bozdoğan: “Ücretsiz düğün salonlarını en kısa zamanda kente kazandıracağız”

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda muhalefet tarafından yapılan yatırım az eleştirilerine sert cevap verdi. Bozdoğan, hayata geçirilecek olan birçok projede gizli güçlerce engellendiğini ve siyasi çıkarlar gözetilerek alınması engellenen alanların, zorlu koşullarda mücadele edilerek vatandaşların hizmetine sunmak için çalışıldığını ifade etti. Ücretsiz olarak vatandaşlara sunmak üzere tüm hazırlıkları yapılan ancak çeşitli işgaliyeler ve siyasi çıkarlarla engellenmeye çalışılan düğün salonunun da en kısa zamanda kente kazandırılacağını belirtti.

 

Göreve geldiği günden bu yana şeffaf belediyecilik anlayışı ile çalışmalarına devam eden Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, gerçekleştirilen Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda hayata geçirilecek olan ve tüm hazırlıkları bitmesine rağmen gizli güçler tarafından engellendiği için hayata geçirilmeyen Vuslat Meydan Projesi hakkında sert konuştu. Yapılması istenilen çoğu projenin siyasi emeller doğrultusunda engellendiğini belirten Bozdoğan, zorlu koşullarda tüm engellere rağmen mücadele edildiğini ifade etti. Tarsus Belediyesi Nisan Ayı Olağan Meclis Toplantısı Dr. Haluk Bozdoğan Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleştirildi. 3 Daimi Encümen Üyeliği ve İhtisas Komisyonlarına üye seçimi yapılması ardından, faaliyet raporu meclise sunularak Tarsus Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve yapılması planlanan proje ve çalışmalar hakkında konuşuldu. Muhalefetin yatırımların azlığı konusunda yaptığı eleştiriye ise Bozdoğan sert cevap verdi. Adım atılan her projede gizli güçlerce engellendiğini belirten Bozdoğan, siyasi çıkarlar doğrultusunda zorluk çıkarılan tesislerin de mücadele edilerek nasıl geri kazanıldığını anlattı.  Vuslat Meydan Projesine dem vurulmasının ardından konuşan Bozdoğan, “Vuslat Meydan Projemizin tüm hazırlıkları tamamlanmıştı ancak gizli güçlerin engellerine maruz bırakıldık” dedi. Sadece bununla kalmayıp hayata geçirilecek olan ve imar sorunları yaşanmasının ardından büyük bir çabayla geri kazanılan kültür merkezi olmak üzere, halkın kullanımına ücretsiz sunulması planlanan düğün salonunun da engellenmeye çalışıldığı ve gerekli işlemler başlatılarak mücadele edildiğini ifade etti. Kasa durumundan da bahseden Bozdoğan, sürekli artışa geçerek yatırımların da harcamaların da en doğru şekilde yapıldığını belirtti.

 

VUSLAT MEYDANI PROJESİ ÇOK YAKINDA

Tüm çalışmaları bitmesine rağmen, siyaset kullanılarak engellenen Vuslat Meydan Projesi hakkında konuşan Bozdoğan, “Projemize başladığımız andan beri her kazı çalışmasında tarihi eser çıkıyor. Gerekli yerlere sürekli gidiliyor. Proje gerçekten çok güzel bir proje lakin gizli bir güç oranın bitmemesi için çok çalışıyor. Tüm bunlara rağmen yılmadan projemizi tamamlayacak ardından 37 dönümlük kent meydanını da bitireceğiz”dedi.

 

“SÜREKLİ ENGELLENİYORUZ”

Atılan her adımda sorun çıktığını ve tüm bunlara rağmen çalışıldığını ifade eden Bozdoğan, “Semt Pazarları için çok çalıştık, kültür merkezini vatandaşlarımızın kullanımına sunmak için sabırsızlanıyorduk, tapusu yok dediler çalışmalarımızı geçen sene bitirecektik ancak yine siyasi engeller ile karşılaşarak geçen yıl hayata geçebilecek olması muhtemel çalışma bu yıla kaldı. Tüm bunlar ile nasıl engellendiğimiz herkesin malumudur. Tadilat yapabilmek için tapu ve mimardan izin almak gerekiyor. Bunları aldık ama zaman geçti. Merkezi bakanlıktan geçen sene alsaydık bu seneye yetiştirirdik. Atatürk Gösteri Merkezi’nin yıkılmaması için biz oraya tartan pist koyduk. Sadece belediye ile olmuyor bu işler. Gerekli yerlerden izin ve destekler yapılmadıkça bu hep de böyle devam eder. Gösteri Merkezi’nin yıkılmasına karar verildi. Yıkılmaması için çalışmalar yaptık, gerisi hepinizin malumudur. Biz elimizden geleni yapıyoruz ancak sürekli engelleniyoruz” dedi.

 

ÜCRETSİZ DÜĞÜN SALONU AÇILIYOR

Düğün Salonu projesinde tek amaçlarının vatandaşların ceplerine katkı sağlamak olduğunu belirten Bozdoğan, “Hayata geçmesine çok az kalan düğün salonu projemizde tek amacımız vatandaşlarımızın yüksek meblağlar ile düğün yapmasını engellemek ve salonu ücretsiz kullanımlarına sunmaktı. Kimseye de peşkeş çekmeyelim istedik. 2019’da elimizde olan bir düğün salonunun, kafenin, pakın işgaliyesine son verdik. Salona sürekli engel koyulmasına rağmen ben orayı vatandaşlarımıza en kısa zamanda sunacağım, işgaliyelere izin vermemek için büyük uğraş verdik” dedi.

 

“BİZ BETONLARA YATIRIM YAPMAYACAĞIZ, İNSANA YATIRIM YAPACAĞIZ”

Tarsus Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Dinsever ise, “Farklı bir belediyecilik yapacağımızı baştan söylemiştik. Bunun da artık meyvelerini almaya başladık. Son 25 yıldaki yönetimden farklı olarak toplumcu bir belediye yaratmak inancıyla geldik buraya. Eleştirilerin en mazur görülebilecek olanı yatırımların azlığına ilişkin olandır. Evet, bu konuda haklısınız biz de tatmin değiliz yatırımlar az doğru. Ama doğru yönetimler elindeki bütçeyi en yararlı şekilde kullanmakla mükellef. Ama sanırım arkadaşlar çok büyük, tefeci borçlanmaları ile beton dikip, bu kente devalar yapmayı yatırım olarak algılıyorlar. Biz betonlara yatırım yapmayacağız” dedi. Bozdoğan’ın açıklamalarının ardından meclis Denetim Komisyonu raporu görüşmeleri ile devam etti. Başkan dilek ve temenniler bölümünde konuşarak, “Ekonomik ve sosyal iş birliği sağlamak, üretim kooperatifleri ile iş birliği yapmak bizim mayamızda var, kentte yaşayan insanlara değil diğer canlılara da saygı göstermek önemli, belki bu kentte kültürü ve sanatı, spor dünyasını vatandaşlar ile buluşturmak, yaşama kültürünün kuramsallaştırılması adına çok önemli.  Bir kentin kimliği olmalı, kültürü olmalı ama belleğine tam işlemeli. Tüm kararlar kentimize hayırlı olsun. Engellere rağmen projelerimizi hayata geçirmeye, ekonomik çıkarlar ve siyasi kaygılar değil, halkımızın menfaatini korumak adına en doğru kararları vermeye devam edeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

Bir yanıt yazın