18 Mart, Mersin Şehitliği’nde törenle anıldı

Mersin Şehitliği’nde yapılan törenle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. Yılı anıldı. Gerçekleşen törende şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

18 Mart şehitleri, Akbelen Mezarlığı içindeki Mersin Şehitliği’nde düzenlenen törenle anıldı. Şehitlik Anıtı önünde gerçekleşen törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, milletvekilleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı. Anıta çelen sunumuyla başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Su, şeref defterini imzaladı.

“MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE SONSUZA DEK YAŞAMAYA DEVAM EDECEKSİNİZ”

Vali Su’nın şeref defterine yazdıkları şu şekilde: “Aziz şehitlerimiz. Bin yıldır yurt edindiğimiz bu kutsal toprakların sonsuza kadar vatanımız olacağını canlarınız pahasına tüm dünyaya gösterdiniz. Tarihi boyunca bağımsız ve özgür yaşamış milletimizin bu karakterinden asla taviz vermeyeceğinin en büyük kanıtı oldunuz. Ay yıldızlı al bayrağımızı yurdumuzun dört bir yanında gururla dalgalanmaya devam edeceğinin en güçlü teminatı oldunuz. Şahadetleri ile dinin temeli olan mübarek ezanımızın sonsuza dek vatan semalarında yankılanacağının güvencesi oldunuz. Bu nedenle millet olarak sizlere büyük bir minnet duyuyor, sizin gibi kahramanlara sahip olduğumuz için büyük bir gurur duyuyoruz. Bu duygularla sizlerden ilham alarak birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde çalışmaya devam edecek, ülkemizi çok daha ileri seviyelere taşıyacak, fedakarlığınızı asla karşılıksız bırakmayacağız. Bu yolda yürüttüğümüz çalışmalarda, bulunduğunuz makamdan yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor, bizlere rehberlik ederek güç veriyorsunuz. Bugün de yaptığınız bu büyük fedakarlığın idrakinde olduğumuzu, bizlere verdiğiniz gücün bilincinde olduğumuzu bir kez daha vurgulamak üzere huzurunuzdayız. Milletimizin gönlünde sonsuza dek yaşamaya devam edeceğinizin sözünü yineleyerek, siz aziz şehitlerimizi sonsuz şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Şehitlik önünde okunan duanın ardından protokol üyeleri şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı. Duygusal anların yaşandığı törende, şehit yakınları da evlatları için dua ettikten sonra anma etkinliği sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir